Bilety z dawnej NRD na rejsy wycieczkowe w niemieckiej stolicy, lata 80. XX wieku. Oryginały znajdują się w posiadaniu Pani Janiny Nos.
Zdjęcie 1. Bilet na rejs statkiem wycieczkowym MS "Berolina" po sieci rzecznej Berlina.
Zdjęcie 2. Miejscówka na statek należący do Weisse Flotte Berlin - przedsiębiorstwa pasażerskiej żeglugi śródlądowej. Data rejsu: 13.08.1988 r. (sobota), godzina: 19.30, przypisane miejsce: 28.

Jeńcy wojenni Stalagu XII D Trier - obozu dla żołnierzy szeregowych i podoficerów w Trewirze (Niemcy) w czasie II wojny światowej. W środku stoi Wacław Piekutowski. Na rewersie można odczytać zapisek: "Piekutowski /Wacław /№33027". Oryginalna fotografia (przekazana przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Rozbity przez oddział kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" samochód UB. Okolice Łap, lata 1945-1952. Oryginalna fotografia (przekazana przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

List z Władywostoku, 10/23 lutego 1914 (podwójne datowanie: data wg kalendarza juliańskiego / data według kalendarza gregoriańskiego). List napisał P. Kaczorowski do swojego kolegi Kazimierza Kondziora, mieszkańca Turośni Kościelnej. Koperta została zaadresowana w języku rosyjsku. Widnieje na niej niewyraźny stempel pocztowy z napisem: Władywostok. Oryginał (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Radziecki banknot o nominale 50 rubli z 1961 roku. Na przedniej stronie znajduje się wizerunek Lenina. Z tyłu banknotu - widok Kremla. Oryginał (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Dowód osobisty wydany w okresie okupacji hitlerowskiej przez Urząd Komisarza w Turośni (powiat białostocki) na nazwisko Alexander Mielech, 23 stycznia 1943. Zawiera m.in. odciski palców wskazujących lewej i prawej ręki. Na pierwszej stronie widnieje odręczny dopisek o przemeldowaniu z 1950 r. oraz pieczątka Zarządu Gminnego w Juchnowcu. Na ostatniej - obok dwóch pieczęci władz niemieckich - znajduje się wstemplowana informacja posterunku Milicji Obywatelskiej w Juchnowcu o przedłużeniu ważności dokumentu do 31 grudnia 1945 roku. Oryginał (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Dowód osobisty wydany w okresie okupacji hitlerowskiej przez Urząd Komisarza w Turośni (powiat białostocki) na nazwisko Jozefe Jurczak, 20 stycznia 1943. Zawiera m.in. odciski palców wskazujących lewej i prawej ręki. Na ostatniej stronie - obok pieczęci władz niemieckich - znajduje się wstemplowana informacja posterunku Milicji Obywatelskiej w Juchnowcu o przedłużeniu ważności dokumentu do 31 grudnia 1945 roku. Oryginał (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Paszport wydany przez cesarskie władze niemieckie regionu białostockiego dla Józefy Jurczak, 6 sierpnia 1916. Oryginalny dokument (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Talon na posiłek dla uczestnika II Zjazdu Więźniów Politycznych Reżimu Stalinowskiego. Wronki-Rawicz, 17-18 czerwca 1995. Obiad dla uczestników zjazdu organizował Zakład Karny i jego współpracownicy. Spotkanie odbyło się w pięćdziesiątą rocznicę pierwszych transportów żołnierzy podziemnego Państwa Polskiego (głównie kobiet skazanych w Chełmnie i Lublinie) do Centralnego Więzienia we Wronkach. Zamieniło się na ono na więzienie polityczne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, przez które przeszło co najmniej 15500 więźniów. Ostatni oficjalny transport przybył do Wronek 26 marca 1956 r. z Olsztyna. Oryginalny talon (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.

Cegiełka o wartości 50 zł na ufundowanie sztandaru dla Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Łapach, lata 80. ubiegłego wieku. RUSW został utworzony na mocy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie ministra spraw wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów. Wcześniej istniejące komendy miejskie i komisariaty Milicji Obywatelskiej przemianowano na rejonowe urzędy spraw wewnętrznych. Formalnie przestały one istnieć z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. powołującej do życia Policję i Urząd Ochrony Państwa. Oryginał (przekazany przez Panią Janinę Nos) znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy.